Ćwiczenia zwane callanetics dobrze wzmacniają organizm, kształtują prawidłową postawę i sylwetkę.
Callanetics został wynaleziony przez Callana Pinckneya w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych. Sama Callan walczyła z nadwagą.
Udało jej się osiągnąć efekty poprzez swoje ćwiczenia i zarazić swoich mentorów edukacyjnych. Jej książki i kasety wideo opisujące callanetykę stały się bestsellerami i przyniosły ogromne dochody.
Callanetics to ćwiczenia, którym nie towarzyszy przyjemna rytmiczna muzyka. Dominują w niej pozycje statyczne, które napinają mięśnie różnych części ciała.
Te postawy kształtują ciało, ale nie wpływają negatywnie na stawy. Każdy ruch wymaga precyzji i początkowo, jak w jodze, może wydawać się trudny. Niemniej jednak Callanetics to bardzo przyjemna rozrywka.
Ćwiczenia wykonywane są w powtórzeniach po 50 lub 100 minut.
W praktyce callanetics nie przewiduje żadnych gwałtownych ruchów, dzięki czemu jest bezpieczny dla osób w każdym wieku. Jest bardzo korzystny dla kręgosłupa i mięśni głębokich. Zaleca się wykonywanie kallanetyki trzy do pięciu razy w tygodniu.
Jeśli ćwiczenia z kalanetyki wydają się zbyt trudne, zalecamy naukę gimnastyki słowiańskiej i stopniowe zwiększanie obciążenia. Ze względu na statyczną pozycję, w której mięśnie są napięte podczas ćwiczeń, nie zaleca się treningu osobom z zaburzeniami krążenia.